KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11332338
*
nr 1133 2338
Ewald Dahlskog
(1894-1950), Sverige
Gouache, Ewald Dahlskog (1894-1950), tillskriven, landskapsmotiv, 47x63
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Följerätt
Utrop:
1.200 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 oktober 2017
kl 20:55:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/9 13:59:35
1
100 kr
28/9 15:36:33
2
Vinnande bud
2/10 17:20:01
3
200 kr
2/10 17:20:01
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Läs mer om Ewald Dahlskog
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog gouache landskapsmotiv svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Ewald Dahlskog
nr 1133 2338
Ewald Dahlskog
(1894-1950), Sverige
Gouache, Ewald Dahlskog (1894-1950), tillskriven, landskapsmotiv, 47x63
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.200 kr |
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 oktober 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/9 13:59:35 | 1 | 100 kr |
28/9 15:36:33 | 2 | Vinnande bud |
2/10 17:20:01 | 3 | 200 kr |
2/10 17:20:01 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk mÃ¥lare och keramiker.Läs mer om Ewald Dahlskog
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog gouache landskapsmotiv svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14